Розробки уроків 8-16 з християнської етики

Урок 8. Мої рідні. Моя родина

Варіант уроку

Мета: поширити уявлення дітей про сім'ю, родину, рід; стимулювати появу інтересу до історії свого роду, з'ясувати імена членів родини, ознайомитися із сімейними традиціями; розвивати спостережливість, уважність, вміння запам'ятовувати, робити висновки; виховувати почуття духовної єдності поколінь, бажання берегти родину, як часточку великої родини - українського народу.

І. Вступна бесіда.

1. Лунає пісня "Роде наш красний" або "Родина" (Злотник, Крищенко) (приспів).

2. Бесіда з учнями.

Недаремно почали наш урок словами пісні "Роде наш красний ".

- Сьогодні ми спробуємо з'ясувати значення та зміст всіх відомих слів: сім'я, родина, рід.

- Хто чекає вас, коли приходите додому?

- Чи приємно приходити до своїх рідних, чому?

- Чому ви радієте зустрічі з батьками?

- Що потрібно, щоб з малюка виросла хороша людина? (Турботливі руки, їх любов, ласка).

- Отож, самі найближчі рідні люди, які вас оточують, складають сім'ю.

- Хто члени вашої сім'ї ?

- Яке дерево - такі й квіти, які батьки - такі й діти.

- Яка сім'я, такий і я.

- Яблуко від яблуньки недалеко падає.

3. Розповідь учителя. Але яка ж сім'я без бабусь та дідусів, котрі так пестять та доглядають онуків? Без тіток та дядьків, котрі люблять пограти з племінниками чи подарувати якісь потрібні речі? Близькі та далекі родичі складають родину.

Вірш.  Дідусь і бабуня.

Тато й мамуня,

Ромчик, Дарина -

Ось така родина.

4. Гра "Мікрофон".

- Хто ми для своїх батьків? (Діти).

- Хто ми для бабусь та дідусів? (Онуки).

-Кого в сім'ї називають берегинею? (Маму).

- Як можна одним словом назвати всіх близьких родичів? (Родина).

Питання особистого характеру:

- Як звати батька твого батька?

- Як звати мамину неньку?

- Як звати бабусиного чоловіка?

- Як звати дитину твоєї мами, але не тебе?

- Встаньте всі, хто залюбки ходить в гості до родичів?

- Сядьте всі, хто любить свою родину.

Проблемне питання:

II. Читання казки.

 - Послухайте казку про те, що трапилась з однією родиною.

Читання казки.

- Яку пораду дав лелека молодим?

- Що потрібно для того, щоб продовжився рід? (любов, повага, терпіння, жертовність).

- Треба уміти віддати все своє серце, все своє життя заради іншого - і тоді твоє життя стане повним, - сказав лелека.

Продовження читання.

- Ви щойно побачили, як із сім'ї утворюється родина, а з родини й рід. (Родичі від минулих поколінь до майбутніх).

- У кожного з вас є свій рід, і ми зараз спробуємо відновити родинне дерево.

ІІІ. Робота в зошиті. Прадідусі і прабабусі - це коріння.

1. Хто знає, як їх звали.

Бабусі з дідусями - стовбури. Батьки - гілочки.

А ви - листочки. (Рід).

1. У кожного з вас чудова родина, це тому, що кожен рід має міцне коріння: Дехто з наших дітей з батьками вже дослідив своє коріння. І ми вислухаємо, які цікаві в них історичні дослідження.

2. З рештою дітей ми домовимось, що ви теж спробуєте разом із батьками відновити свої корені.

3. Прислів'я. Багато мудрості говорено нашим народом про родинні стосунки. Спробуємо зрозуміти їх зміст.

1. Без сім'і та родини немає народу.

2. Хто шанує родину, той достойна людина.

3. Щаслива родина - міцна Україна.

IV. Читання уривку з підручника "Ми - християни".

- Хто ж такі християни?

Християни - ті, хто вірить у Бога, Ісуса Христа, і виконує Заповіді Ісуса Христа.

Найперші правила Дороги Добра:

1. Твори добро, де тільки можеш.

2. Шануй своїх батьків.

3. Люби свою рідну землю.

V. Підсумок уроку.

- Що таке сім'я, родина? Рід?

 

 

Варіант уроку.

Мета: вчити дітей розуміти історію свого роду, сім'ї, розширювати знання учнів про сім'ю та її значення у житті людей; розвивати мислення, творчу думку дітей; виховувати бережне ставлення до речей сім'ї, бажання піклуватися про членів родини.

Обладнання: музичний супровід - "Молитва матері", слухання вірша В. Симоненка "Я вірив, що краще всього", грамзапис пісні "Родина" Н. Яремчука.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Повідомлення теми уроку.

  Розгадування ребусу

Я (сім'я)

- Ми будемо говорити про те, що кожна людина любить і шанує. І тому девізом нашого уроку будуть слова:

"На світі білому єдине,

Як і Дніпрова течія -

Домашнє вогнище родинне,

Оселя наша і сім'я".

- Кого ви найбільше любите?

(Відповіді дітей).

Так, у кожного з вас є батьки. То найрідніші люди, які вас шанують і люблять, пестять і голублять, які піклуються про вас. Розкажіть про те, як вони це роблять.

(Розповіді дітей).

III. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

  • Розповідь з елементами бесіди про сім'ю, рід, родину.
  • З кого складається ваша сім'я?

(Відповіді).

Отже, сім'я складається з мами, тата, дітей. Можна ще сказати так: з батьків та дітей. Але прислухаймось до того, як звучить слово "сім'я".

  • Що ви чуєте? (Чується два слова - "сім" і "я").
  • Що це означає? (Сім'я складається з багатьох людей, з дітей, мами, тата. У мами і тата теж є батьки - мої дідусі і бабусі).

Учень читає вірш-лічилку.  Сім

Мама, тато, дід, бабуся -

Всіх назву, не помилюся.

Старший братик і сестричка -

В нас сімейка невеличка.

Не спиняйте, бо зіб'юся,

Мама, тато, дід, бабуся...

Старший брат, сестра і я -

Отака у нас сім'я.

Нам лічилочку на "сім"

Повторити треба всім.

  • Відгадування загадок.

- Тобі належить, а всі користуються.

А відгадайте-но, що я таке?

- Усі хочуть, як народиться дитина, щоб я було красиве і дзвінке, бо носить все життя мене людина.

Так, відгадали. У цих загадках йдеться про ім'я.

У кожного з вас є своє ім'я, прізвище, побатькові.

(Діти називають прізвище, ім'я, побатькові).

  • Розповідь з елементами бесіди про родинне дерево.
  • Слухання пісні Н. Яремчука "Родина".

(Діти читають вислови з дошки).

- Ріка вмирає без джерел,

Дерева сохнуть без коріння.

У ріднім краї ти - орел.

Твій родовід тут - покоління.

- Яка основна думка цих слів?

(Відповідають діти).

  • Родина - це не тільки рідні, родичі. Це і наш клас, школа, весь народ.

Ми з вами український народ, який складається з родин, великих і малих, дружних і працьовитих.

Потрібно вивчати, шанувати свій народ, його мову, землю свою, рідний край, бо ми частина всього цього, нам рідного і близького.

Одна Батьківщина, і двох не буває.

Місця, де родився, завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знайде в житті.

Криниця при дорозі край села.

І журавель похилений над нею.

Хоч би куди дорога завела,

Думки наші із рідною землею.

Бо тут наш дім, і тут наша рідня.

І тут священні предківські могили.

Душа наша не прожила б і дня

Без рідної землі, яка нас всіх зростила.

- Діти, як ви розумієте, яка сім'я щаслива? (Відповіді дітей).

(Вірш записано на дошці).

Коли в домі лад

Де злагода в сімействі;

Де мир і тишина,

Щасливі там люди,

Блаженна сторона.

Їх Бог благословляє,

Добро їм посилає,

Із ними вік живе,

Із ними вік живе.

І. Котляревський

- Як ви розумієте слова "в домі лад"?

IV. Робота з підручником.

Опрацювання статті "Мої рідні. Моя родина" с. 21-23.

V. Підсумок.

Кросворд "Склад сім'ї".

Закінчіть речення. Ці слова впишемо в клітинки.

1.      Донька моєї мами - то моя ... (сестра).

2.      Найбільше в нашій хаті свято, коли приходить з роботи ... (тато).

3.      Своїх онуків розуму навчає старенький ... (дідусь).

4.      Найбільше пестять та голублять своїх дітей ... (мами).

5.      Батькам на потіху росте здоровий, розумний їхній ... (син).

6.      Твою матусю донечкою кличе твоя ... (бабуся).

- А тепер прочитайте слово у виділених клітинках зверху вниз (родина).

Варіант уроку

Мета: формувати у дітей уявлення про сім'ю, як спільноту рідних людей, про належність кожного учня до певної сім'ї; про любов Бога до людей і до всього живого; розвивати позитивне ставлення до рідної домівки - найріднішого місця на землі; виховувати шанобливе ставлення до свого роду.

Обладнання: сімейні альбоми, диск із записом „Молитва матері" сл. Н. Позняк, муз. Л. Херувимської, диск з записом пісні Л. Кириченко.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні на уроці ми розповідатимемо про сім'ю, дізнаємося, що таке рід, родина.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Учитель дає учням завдання.

- Назвати своє прізвище та ім'я. Назвати ім'я та по-батькові матері, батька. Назвати ім'я братика, сестрички. - Як ви звертаєтесь до своїх рідних? Про що ви любите розмовляти з мамою, татом, братиком, сестричкою? - Тато, мама, братик, сестричка - це ваша сім'я або родина. Тато - господар дому. Мама - берегиня роду. Без дітей родина не буде по-справжньому щасливою. Вони - малі помічники, радість для своїх батьків.

-Послухайте прислів'я. Поясніть, як ви розумієте їх.

  • Яка сім'я, такі й діти.
  • Нащо ліпший клад, коли в сім'ї лад.
  • На сонці тепло, а біля матері добре.

- Відгадайте загадку.

Найрідніша, наймиліша,

Всіх вона нас пестить, тішить,

Завжди скрізь буває з нами.

Відгадайте, хто це? (Мама)

Діти слухають музичний супровід "Молитва матері" сл. Н. Позняк, муз. Л. Херувимської.

- Як ви називаєте свою маму? (Матуся, матінка).

- Мама ... Усе найрідніше, найдорожче, наймиліше увібрало в себе це дивовижне, сонячне слово. Матінка. - Уся гордість світу від неї. Без сонця не цвітуть квіти, без матері немає ні поета, ні героя... - Матуся - найдорожча у світі людина, берегиня роду. Вона народжує дитину, пестить її, голубить, вчить добра і любові.

Діти слухають пісню Р. Кириченко.

- Про яке найдорожче слово співала артистка? (Мама).

- Хто для вас мама? (Сонечко, бджілка, красуня).

- Якби ви були чарівником, що ви зробили б для мами?

- За що ви любите свою маму?

- Кого ще ми називаємо матір'ю? (Матінку Божу, Батьківщину). Усі діти Марії любовно звертаються до Богородиці - Матінко Божа. І Батьківщину у віршах і піснях народ називає ненькою або матір'ю.

Мати

Хто тебе так щиро любить

І вбирає, і голубить,

І кладе у постіль спати?

Мати.

Хто стеріг тебе від злого,

Відмовляв собі усього,

Щоб тобі віддати?

Мати.

Хто тебе узяв за руку

І до школи на науку

Вів, щоб розуму навчати?

Мати.

  Марійка Підгірянка

- Чи добре ви знаєте тата?

- Який улюблений колір вашого тата?

- Яка улюблена страва?

- Яка улюблена телепередача?

- Що тато любить дарувати мамі?

- Чого ви навчилися у свого тата? Про що розповідаєте татові?

- Запам'ятайте батькову науку:

  • Хто хоче більше знати, мусить менше спати.
  • Хочеш їсти калачі - не сиди на печі.
  • Шабля ранить голову, слово - душу.

 

- Скрізь по Україні знають слово тато. Закарпатці називають тата няньком. А в урочистих випадках уживають слово батько. У багатьох місцевостях побутує ще й слово отець. Тепер це слово вважають застарілим, а колись часто промовляли: "Шануй отця й матір своїх". Збереглося слово отець у значенні Бог, Отець небесний. Головна наша молитва починається звертанням "Отче наш..." А ще це слово вживають як шанобливе звертання до священика: Отче, панотче.

- Чи знаєте, що означають слова рідня, рід?

Дідусь, бабуся, тітка, дядько та їхні діти для тебе - рідня. Вони не просто близькі й дорогі тобі, а ще й одного із тобою роду. У народі кажуть: "У кожної деревини - свій плід, а в кожної людини - свій рід."           - У дідуся і бабусі завжди з'явиться для вас вільна хвилинка.

2. Робота з підручником "Дорога добра " 8 урок.

а)      Діти слухають вірш Василя Симоненка "Я вірив, що краще всього".

б)     Відповіді на запитання.

- Чим радісне для тебе спілкування з дідусем чи бабусею?

- Як ти маєш ставитися до старших коли виростеш?

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Продовжити речення:;

Моя мама... Мій тато... Бабуся - це мама... Дідусь - це тато... Прабабуся - це... Прадідусь - це...

2. Послухайте оповідання.

Родовідне дерево.

Одного хлопчика запитали, як звуть його бабусю. А він не знав.

- А як же ти дідуся кличеш?

- Діду, дайте меду.

Смішно та й не дуже. Більше сумно, що є такі хлопчики. Може, вони позабували, як і тата й маму звуть.

- Е-е-е, - каже дід Петро. - Хто не має коріння, той як перекотиполе. Куди вітер подме, туди й котиться. А гарні дітки знають свій рід: і батьків, і дідів, і прадідів, і прапрадідів знають. Вони мають такий альбом, де вміщують знімки своїх родичів і добре слово про них. І складають родовідне дерево. Воно коренисте, гіллясте, а що гілка, то член красного роду. Що глибше коріння в такого дерева, то міцніше воно стоїть на землі. - А яке коріння у твого дерева?

3. Робота в зошиті"Дорога добра ",8 урок.

Вчитель показує свої родинні фотографії з дитинства і розповідає про себе і рідних. Створює власне дерево родоводу як зразок його побудови.

Дітям вчитель пропонує у дерево родоводу в зошиті вписати імена своїх рідних.

V. Підсумок уроку.

- Що цікавого ви дізнались на уроці? Що нове відкрили для себе?

 

 

Урок 9. Наш рід. Ми - християни

Варіант уроку

Мета: продовжувати формувати у дітей уявлення про сім'ю як спільноту рідних людей, про приналежність кожного учня до певної сім'ї; виховувати в учнів розуміння свого місця в сім'ї, вчити шанувати й любити своїх батьків та інших членів родини, надавати їм посильну допомогу у веденні домашнього господарства; розвивати позитивне ставлення до рідної домівки; викликати у дітей бажання до ведення сімейних альбомів, календарів, збагачення й збереження родинних реліквій; виховувати шанобливе ставлення до свого роду.

Обладнання: ілюстрації із зображенням родини, сімейні реліквії, сімейні фотографії; малюнок "Дерево роду".

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда із використанням ілюстрацій, що зображують родину.

- Як можна назвати групу людей, зображених на малюнку?

- Чому ви вирішили, що це родина?

- Що таке родина?

II. Повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні ми продовжимо говорити про родину, рідню; дізнаємося, що таке рід; поговоримо про те, як зберігати пам'ять свого роду.

III. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Родина посідає особливе місце у житті людини. Тато й мама дали вам життя, вони доглядали за вами, коли ви були ще зовсім маленькими, співали вам колискову, притискали до свого серця. Вони й зараз допомагають вам, турбуються, радіють вашим успіхам і сумують через невдачі. Ваші батьки виховують вас, привчають вас до праці, дуже люблять вас.

- Із кого складається родина? (Із батьків і дітей).

- Із кого складається ваша родина?

Ви повинні шанувати своїх батьків, дідусів і бабусь, адже вони батьки вашого тата і мами. У них теж були батьки - ваші прабабусі і прадідусі. Усі разом вони називаються родом. Рід - це рідня із давніх часів і до сьогодні. Старші члени родини мають багатющий життєвий досвід і вони допомагають молодшим. Рід тримається на них, ніби дерево на корінні.

Розгляньте дерево. (На дошці вивішується малюнок). Листочки - це ви, гілки - ваші батьки, дядьки і тітки, стовбур - це дідусі і бабусі, коріння - батьки ваших дідусів і бабусь.

Кожен із вас може скласти дерево свого роду.

 

2.. Дидактична гра "Оживи дерево".

Діти підходять до дерева і, вказуючи на листочок, гілочку, стовбур, розповідають, хто це в їхній родині.

3. Бесіда про родинні реліквії. - У нашого народу є традиційне родинне правило: діти, онуки повинні з повагою ставитися до старших, своїх батьків. Допомагають їм, піклуються про них.

У спадок від старших нам залишається не лише мудрість, поради, але й речі, які вони зробили своїми руками або купили чи одержали в нагороду. Такі речі стають родинними реліквіями.

Родинною реліквією є і родинні фотокартки рідних. Раніше вони висіли у рамках на стіні, тепер частіше зберігаються в альбомах або коробках. Родинні фотографії багато можуть розповісти про життя роду.

4. Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення та осмислення знань.

1. Робота з підручником (с. 24-26).

2. Робота у зошиті (Урок 8-9). Музичний супровід: "Роде наш красний".

3. Читання оповідання В. Сухомлинського "Дідусь".

V. Підсумки уроку.

- Про що вели мову на уроці?

- Що нового дізналися про родину?

- Що потрібно робити, щоб сім'я була щасливою?

- Що ти можеш для цього зробити?

 

Урок 10-11. Храм - Дім Божий

Мета: донести до дітей значення храму для міста, для людини; дати поняття храму людської душі; вчити висловлювати власні думки, за допомогою кольору і ліній передавати настрій і внутрішній стан.

Музичний супровід: передзвін Лаврської дзвіниці.

Хід уроку

І. Закріплення раніше вивченого. Актуалізація опорних знань.

1. Фоторепортаж "Найстаріші члени моєї родини". (Показ дітьми фотографій і розповіді про найстаріших членів роду).

- Як назвати одним словом пращурів, наших батьків, нас? (Родина).

2. "Словникове дерево добра".

(Учитель читає визначення слів зі словничка, діти називають відповідні слова. Надруковані слова вішаються на дерево: Правила життя, світ, Божий світ, людська душа, образ Божий, совість, гріх, Отче наш, християни).

II. Робота над новим матеріалом. Оголошення теми й мети.

1. Сьогодні ми з вами здійснимо мандрівку нашим рідним містом і спробуємо засіяти в душах зернини, з яких виростуть квіти чуйності, терпіння, людяності. ( За правильні відповіді діти отримують пазли, з яких в кінці уроку вони складуть великий малюнок з зображенням квітів, в серединках яких написано: чуйність, терпіння, людяність).

2. Віртуальна мандрівка рідним містом.

Яке велике наше місто. Скільки в ньому будинків - і невеликих, і великих, багатоповерхових! У житлових будинках мешкають люди. Є й будівлі іншого призначення. (Діти називають). Але є у місті особливі будівлі, де не живуть, не їдять, не купують речі. Чиї ці будівлі незвичайної краси? Це споруди, що присвячені Тому, хто створив небо і землю, все живе на землі а також нас з вами. (Храми). Ці будівлі називають Домом божим.

3. Розповідь про храми, про князя Володимира.

4. Слухання передзвонів лаврської дзвіниці.

5. Перевірка засвоєння.

- Заради чого люди приходять в храм?

- Що буде, якщо в місті чи в селі зруйнують храм? (Пустеля для бога).

- Що означає вислів "У нашому селі - храм"? (День народження церкви).

- А чи є місце для бога в наших душах? (Тут є місце для розваг, для думок про смачну їжу, гарний одяг, ще про щось. Але треба, щоб у нашій душі також було особливе місце для Бога).

Слухання вірша Л. Полтави "До церкви".

6. Робота в зошитах.

Якою має бути душа, щоб у ній було місце для Бога? Спробуйте намалювати.

5. Презентація робіт (діти коментують малюнки).

III. Підсумок року.

Складання пазлу.

 

 

Варіант уроку

Мета: показати значення храму для міста, для людини; дати поняття храму людської душі; ознайомити з основними духовно-моральними цінностями на основі зразків української культури, з правилами та принципами християнської етики спілкування і стосунків між людьми; допомагати пізнавати та сприймати морально-етичні цінності й застосовувати їх у своїй поведінці; виховувати в дітях риси християнської моралі.

 

Обладнання: кольорові олівці, диск із записом передзвону лаврської дзвіниці, ілюстрації із зображенням храмів с. Мурафа.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

- Як ви розумієте - шанувати свій рід? Розповідь дітей про своє родове дерево (домашнє завдання).

- Давайте згадаємо, що означає слово "християни"?

II. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Ми живемо з вами у великому місті, в якому багато різних будинків. У деяких будинках живуть люди. Але є будівлі іншого призначення - це школи, магазини, театри, музеї, різні підприємства. А ще є у місті особливі будівлі, де не їдять, не купують речі. Чиї ці будівлі незвичайної краси? Це споруди, що присвячені Богу, - церкви, храми. Їх ще називають Домом Божим.

ІІІ. Сприймання та усвідомлення нових знань.

- Чи були ви у церкві чи храмі? Що запам'яталось вам найбільше? Хто із членів вашої сім'ї ходить до церкви? - Якщо храм - Дім Божий, то хто в ньому живе, хто в ньому Господар?  - Для чого люди приходять до храму? (Щоб попросити у Бога допомоги в житті, з проханням про здоров'я своїм близьким, подякувати за те добро, яке дарує нам Бог, попросити у Бога прощення за погані вчинки, щоб ніколи їх не повторювати, про себе, щоб стати кращим, подолати гріх).

Слухання вірша Л. Полтави "До церкви".

- Усі ми, проходячи повз будь-який храм, милувалися його красою та величчю. Київ - місто, в якому багато старовинних храмів (розгляд ілюстрацій).

Але не кожен знає, як влаштований православний храм.   - Чим, на вашу думку, відрізняються храми від звичайних будинків? (за формою нагадують палаци, увінчані золотими банями, сяючими на сонці хрестами, які означають, що це місце присвячене Богові).

- Кожен храм присвячений якомусь святому або якійсь події Священної історії, зводилися храми у гарних місцях. Сама будівля храму здебільшого нагадує форму корабля, тому що церква подібна до корабля, на якому можна переплисти бурхливе море життя. Як праотець Ной рятував себе і свій рід в бурхливих хвилях потопу, закрившись у ковчегу, так і церква рятує християн від гріховного потопу серед бурхливих хвиль моря житейського. Храм завершується куполом (або ще його називають баня, маківка), який символізує небо. На куполі височіє хрест - во славу глави церкви Ісуса Христа.  Часто над входом до храму збудована дзвіниця - вежа, де розташовані дзвони. Вони скликають людей на молитву у дім Божий. Чим більше свято, тим урочистіше дзвонять дзвони. Давайте з вами послухаємо передзвін київської лаврської дзвіниці.

Християнський храм складається з трьох частин. Перша, найголовніша, частина храму - вівтар, друга - храм, третя - притвор. Свою розповідь вчитель може супроводжувати показом ілюстрацій. - Люди, які приходять у храм Божий, щоб бути з Богом - це люд Божий. У кожного з нас у душі має бути особливе місце для Бога. І тоді в душі розцвітають чудові квіти - квіти чуйності, терпіння, людяності. А Бог бачить і невидимо поливає ці квіти, щоб вони краще росли. Тоді ми з вами стаємо кращими. Душа людська стає прекрасною. Вона стає храмом для Бога.

IV. Закріплення та осмислення знань.

- Коли б вам довелося будувати храм, щоб вам хотілося особливого побудувати?

- Поки ви ще маленькі, тому для початку давайте розфарбуємо малюнок церкви та прикрасимо його квітами "чуйності", "терпіння", "людяності", "любові". Після закінчення роботи діти розповідають, якими кольорами вони розфарбували малюнок. Чому?

V. Узагальнення і систематизація знань.

- Чи хотіли б ви піти до церкви? Як треба поводити себе у храмі? Нагадати дітям правила поведінки у храмі, які вивчали на уроці "Я і Україна".

VI. Підсумок уроку.

 

- Якою повинна бути душа людини, щоб у ній було місце для Бога?

 

- Для чого люди будують храми? - Кого називають - люд Божий? - Подумайте, чи могли б ви назвати себе людиною Божою?

 

 

Варіант уроку

Мета: дати поняття Храму людської душі; розкрити різницю між Храмом і звичайним будинком; виховувати бережливе ставлення до пам'яток культури, духовності; донести до сердець дітей значення Храму для людей, міста, села.

Обладнання: картини, з зображенням церков, ладанка, ладан, масло для ладанки, музичний супровід на диску "Передзвін лаврської дзвіниці"

Зміст уроку

І. Повторення вивченого.

Про кого ми говорили на попередньому уроці? Що таке сім'я, рід? Хто такі християни? В якому місті Ви живете? Чим красиве наше місто? А що ще є в нашому місті? Чи ходите ви до храму? Навіщо ходять люди в церкву?

ІІ. Словникова робота.

1.     Храм, церква - Дім Божий, де люди збираються, щоб молитися Богу, звертатися до нього.

2.     Народ, люд Божий - люди, які вірять у Бога, разом моляться йому.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

1.     Читання тексту, ст. 27 "Храм - Дім Божий" - вчителем. Що є на церкві?

2.     Прослуховування музичного супроводу "Лаврські дзвони".

3.     Читання тексту кращими учнями.

4.     Демонстрування картин, на яких зображені церкви.

5.     Читання вірша "До церкви" вчителем, кращими учнями.

6.     Робота над змістом вірша. Що пахне в церкві? Що світить зоряно? Що співають в Божому храмі? (Практично: показати ладан, розповісти де його беруть, що означає запалювання ладану в церкві, квартирі, показати ладанку, запалити ладан і відчути його запах).

ІV. Робота в зошитах (ст. 10).

- Бесіда.

- Що ми бачимо на малюнку?

- Як ви зрозуміли, що це церква?

- Коли підходять люди до церкви, коли заходять в неї, що вони повинні зробити?

V. Підсумок уроку.

- Крім батьків, до яких ми звертаємось, просимо допомогу, до кого ми ще можемо звернутись?

- Чому люди йдуть до храму?

- Що таке Храм?

 

Варіант уроку

Мета: в доступній формі ознайомити дітей із значенням храму для міста, його будовою; значенням храму для людини і поняттям храму людської душі; розвивати уміння будувати висловлювання.

Обладнання: картинки, програвач, книги.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Повторення вивченого матеріалу.

- Чи готові ви йти Дорогою Добра? - Так

- Згадаймо найважливіші з правил руху Дорогою Добра.

1. Бесіда.

Вчитель: - Що значить шанувати свій рід? Учні: - Завжди пам'ятати про своїх рідних і робити лише добрі справи, щоб вони нами пишались.

Вчитель: - За що ми маємо бути вдячні нашим рідним? Учні: - За незмірну любов та турботу.

Вчитель: - Як ми можемо виразити їм свою вдячність? Учні: - Лагідним словом, допомогою по господарству, гарним навчанням, виготовити чи вишити подарунок своїми руками.

2. Гра "Хто швидше?"

Вчитель: - А тепер я перевірю чи знаєте ви, які лагідні слова можна сказати найріднішим для нас людям? Кому?

Учні: - Мамі і татові. Дівчатка називають лагідні слова татові, а хлопчики - мамі: мила, мужній, ніжна, надійний, щедрий, щаслива, ласкава, лагідний, сильний, працьовитий.

Вчитель: - Ми сказали хороші слова своїм батькам, а кому ще ми можемо бути вдячні?

Учні: - Бабусі, дідусеві.

Вчитель: - Подаруйте їм сьогодні віршик (розповідають віршик).

Вчитель: - Молодці! Ви добрі, розумні. І я вірю, що ви будете любити і шанувати своїх рідних все життя.

ІІІ. Фізкультхвилинка.

Я тихенько підіймуся

І до неба потягнуся.

Вліво, вправо нахилюся,

Землі рідній поклонюся.

Богу щиро помолюся:

Любий Ісусе, до тебе Молюся,

Дай щастя мені і моїй родині,

І рідній моїй Україні.

Дружно встали,

Покрутились на всі боки,

Полетіли як сороки,

Пострибали, як зайці

І на місце сіли всі.

2. Правило Дороги Добра: люби свою рідну землю.

Питання:

Вчитель: - Як ви розумієте слова «рідна земля»?

Учні: - Це де ми народилися, живемо, ходимо до школи. Це - наша Батьківщина, Вітчизна.

Вчитель: - А як вона називається? Учні: - Україна!

Вчитель: - Як називається село в якому ми живемо? Учні: - Мурафа.

Вчитель: - А хто засновник нашого села?

Але воно славиться в світі і своїми особливими будівлями. А що це за будівлі, ми дізнаємося на уроці, адже тема уроку: Храм - Дім Божий.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: розповісти притчу про Апостола Андрія (учня Ісуса Христа).

1. Робота з книгою.

"- Тут повстане місто, з котрого Христова віра піде і прославиться воно Золотими банями (куполами) на весь світ."

1. Вчитель: - Читаю перший абзац, а потім аналізуємо.

Питання:

Яке наше село? - Велике, красиве.

- Які в ньому будинки і скільки їх?

- А що це за будівлі іншого призначення? - Школи, , магазини, т, лікарні, кінотеатри.

Вчитель: - Зараз читаю другий абзац і аналізуємо.

- Як бачите, здійснилися віщування апостола Андрія. Київ славиться своїми чудовими спорудами. Люди із вдячності і любові присвятили ці споруди Богу. Тому ще їх називають Домом Божим.

2. Розгляд картинок із зображенням храмів, монастирів.

Запитання:

Вчитель: - Чим відрізняються храми від звичайних будинків?

Учні: - За формою - нагадують палаци увінчані золотими банями (куполами) сяючими на сонці хрестами, які означають, що це місце присвячене Богові. Храми зводяться у гарних місцях, на пагорбах або навіть скелях.

Вчитель: - Заради чого люди приходять у Храм - Дім Божий?

Учні відповідають.

Вчитель: - Читання наступного абзацу:

1. Дякувати Творцеві;

2. Прохати про здоров'я;

3. Подолати гріх.

Запитання:

Вчитель: - Хто з вас відвідував Божий Храм? А хто ні?

- Поміркуйте і уявіть, що ви зайшли у Храм Божий, що відкриється перед вашими очима? Будова Храму. Храм складається з 3-х частин. Східна частина - вівтар - найважливіше місце в Храмі (заборонено входити жінкам і дівчатам). Від середньої частини храму вівтар відгороджений іконостасом. В ньому - 3-є дверей: Царські ворота - в центрі, північні - зліва, південні - справа. Невелике підвищення перед вівтарем називається амвон. У середині храму стоять віруючі. В західній частині храму, ближче до виходу стоять віруючі, які каються, й ті хто вступає в хрещення. В тому місці священик приймає сповідь. Місце, де продаються свічки і приймають записки, називається свічковий ящик. Крильце називається папертю. А ще є місце, де співає хор.

Музичний супровід - "Хор".

Мелодія лине ніби з небес чиста, світла, душевна, наповнюючи наші душі спокоєм і радістю.

Музичний супровід "дзвони".

Славляться церкви своїми дзвіницями. Дзвін закликає людей до храму.

 

 

Урок 12. Мої вчителі. Ісус Христос - Учитель

Варіант уроку

Мета: розширити уявлення дітей про Ісуса Христа як Учителя всіх; спрямувати на розуміння значення вчителів для усвідомлення Божих Заповідей; виховувати в дитини вдячність Богові за дар для всіх людей - Учителя Ісуса Христа.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Подивились один на одного, щоб налаштуватися на добрий настрій. Посміхніться один одному, покажіть, як ми вміємо любити, які ми хороші.

- Ми з вами не бачились цілий тиждень.

- Що нового було у вашому житті за цей час?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель:

- А зараз заспокоїмось, станемо рівненько, закриємо оченятка, відкриємо свої серця, прикладемо ручки до душі і подякуємо Учителю.

Дякуємо Тобі, Боже!

За цей день, за сонце, за небо, за дерева.

Дякуємо Тобі, Боже!

Дякуємо Тобі, Боже!

Дякуємо Тобі, Боже!

За те, що Ти є Отцем нашим Небесним. Дякуємо тобі, Боже!

ІІІ. Повторення та узагальнення вивченого.

1) На минулому уроці ми з вами знайомилися і читали Біблію. В ній багато "золотих" віршів. Хто може розказати золотий віршик минулого уроку ?

2) Огляд книжкової виставки "Ісус Христос - Учитель".

3) Гра "Золотий віршик".

2 команди:

"Добро" (доброзичливе, привітне ставлення).

"Любов" (глибока повага, шанобливе ставлення).

- Зараз ми дізнаємось, яка команда найсильніша (виходять, тягнуть шарф).

Віршик нас вчить не боятись - Бог вам допоможе. У житті перемагає не той, хто має сильні руки, а той, кому допомагає Бог. Поверніться і подивіться одне на одного. У кожного з вас найкращий сусід. Дайте сусіду свою руку і промовте:

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю.

Урок новий, цікавий

Я з радістю почну.

ІІІ. Оголошення теми уроку і вивчення нового матеріалу.

Тема нашого уроку: "Мої вчителі. Ісус Христос - Учитель".

1) Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Учитель - це людина, яка передає свій досвід, знання, служить іншим прикладом.

- Коли ви, дітки, були маленькими, вашими першими учителями були ваші батьки, дідусь і бабуся. Вони вчили вас добру й розуму.

- Коли ви підросли, пішли в школу, вашою вчителькою стала Людмила Миколаївна. Давайте їй подякуємо за все те, чого вона нас навчила - математики, читання, письма!

Доброго здоров'я! Дякуємо за знання!

Вчитель: (Під пісню "Людина починається з добра").

- А над усіма вчителями є Той, Кого звуть Учителем усіх і маленьких і дорослих - Христос! - так. Ісус Христос - Учитель. Він учив, що найважливіше - любити людей і творити добро. Про Ісуса Христа - Учителя розповідає Біблія, про яку ми говорили на минулому уроці, пам'ятаєте?             Ісус Христос - Спаситель. Він незвичайний Учитель. У Нього не було своєї школи, куди люди могли б кожного дня приходити і слухати Його урок. Він проповідував людям, які Його оточували (вчив) на горі, на траві. Іноді Він був у човні на морі, а люди стояли на березі і слухали Його. Іншого разу Він зупинявся біля храму і говорив з людьми, які прийшли помолитись Богу. Але частіше всього він вчив, мандруючи містами і селами. Ісус Христос не вчив людей читати і писати. Ісус Христос вчив про Божу любов. О, як подобалося людям слухати Його! Вони йшли за Ним всюди. Діти також з великою увагою слухали Учителя. Він брав їх на руки, садив собі на коліна і благословляв. Ісус Христос дуже любив дітей. Він говорив, що тільки той, хто стане, як мала дитина, увійде в Царство Боже. Хто з нас хоче більше дізнатись про Ісуса Христа - Учителя, повинен багато читати, слухати Його слово - Біблію. Яке чудове Його Слово! Хто хоче читати Біблію? Підходьте до мене і кладіть свою ручку поруч з Біблією. Бачите, скільки читачів-скарбошукачів золотих віршиків з Біблії.

2) Робота в робочих зошитах "Дорогою добра".

Відкрийте робочі зошити на 12 с. На цій сторінці ми створимо подарунок своєму улюбленому Учителю, подарунок власноруч і від щирого серця. Це може бути малюнок, вірш, поробка, вишиванка, аплікація.

3) Розповідь вчителя про Великі Заповіді в навчанні Ісуса Христа.

V. Підсумок уроку.

1) Запитання-відповіді (удосконалення навичок монологічного мовлення).

- Коли ми були маленькими, нашими вчителями були?_______________________

 

(Батьки, дідусі, бабусі);

- Коли ми прийшли до школи, нашою першою вчителькою стала ______________

- Хто Учитель всіх людей?_______________________________________________

(Ісус Христос);

- Ісус Христос був незвичайним учителем. Де він вчив людей ?

(Ісус Христос вчив людей на горі, в човні, біля храму, подорожуючи);

- Чому вчить Ісус Христос ?

(Ісус Христос вчив про Божу любов );

- Де записані вчення Ісуса Христа?

(Вчення Ісуса Христа записані в Біблії);

- Яка Перша Заповідь в навчанні Ісуса Христа ?

(Перша заповідь - "Люби Господа Бога свого", Друга заповідь - "Люби свого ближнього, як самого себе". (Марка 12:28-31);

2) Подяка Богові.

А зараз заспокоїлись, стали рівненько, закрили оченятка, відкрили свої серця, приклали ручки до душі і подякуємо Учителю.

 

 

Урок 13. Милосердя. Святий Миколай

Варіант уроку

Мета: вчити дітей розумінню того, що світ потребує доброти і милосердя; прикладами з життя св. Миколая вчити дітей Милосердю; розвивати кращі людські якості; сприяти розвитку мови та пам'яті, спостережливості; прищеплювати дітям почуття доброти, милосердя, любові до оточуючого світу.

Обладнання: підручник "Дорога добра", зошит "Дорога добра", плакат "Милосердя - чуйне ставлення до інших", диски "Людина починається з добра", "Ой, хто-хто Миколая любить!".

Хід уроку

1.  Пісня "Людина починається з добра".

2.  Бесіда про милосердя.

3.  Розповідь дітям легенди про св. Миколая.

4.  Читання за підручником (ст. 35-37).

5.  Заучування молитовки-прохання до св. Миколая "Святителю Миколаю, помагай в потребі...".

6.  Виготовлення поробок за зошитом.

7.  Прослуховування та виконання пісні "Ой, хто-хто Миколая любить!".

8.  Завдання:

- Пам'ятаючи про святого Миколая, запитуй себе: що зробив би святий Миколай сьогодні на моєму місці?

- Намагайся бути схожим на нього.

Підсумок.

1.  То яким був Миколай?

2.  А що таке милосердя?

3.  Чому св. Миколай робив добрі справи непомітно?

 

 

Урок 14-15. Свято Різдва. Святкування Різдва в Україні

Варіант уроку

Мета: ознайомити дітей з євангельською розповіддю про народження Ісуса Христа, розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, мислення, пізнавальну активність учнів, розширювати їхній кругозір; удосконалювати навички виразного читання, техніку мовлення; виховувати почуття дружби, взаємовиручки, любов і повагу до звичаїв та обрядів нашого народу.

Обладнання: макет української селянської хати, ялинка прикрашена іграшками, українські костюми, костюми господаря і господині, янгола, пастухів, Йосипа і Пречистої Діви Марії, ясла з вродженим Божим Дитятком, фланелограф з малюнком, на якому зображено Різдвяну ніч у селі, макет зірки, береза, великі іграшки худоби (коня, корови, ягняти), свічка з підсвічником, макет порогу, сокирка, пліт, леміш, дідух, шматки заліза.

Двоє ведучих, сидячи за столом, на якому лежить вишитий рушник і стоїть різдвяна ікебана, читають слова, а діти імітують усі дії, про які читатимуть ведучі.

1 Ведуча: Це було понад дві тисячі років тому. Одного разу римський правитель Август наказав переписати все населення своєї великої держави.

Перепис мав відбутися і в Палестині - країні, де жив іудейський народ, з якого походить наш Спаситель Ісус Христос. Кожна людина мала записатися в місці, з якого походять її предки. Діва Марія, яка мала народити Ісуса, і Йосип, який піклувався про неї, були з роду царя Давида і тому пішли записатися на батьківщину своїх предків - у місто Віфлеєм. (Йосип і Марія, зібрані в дорогу). Там усі місця в будинках і готелях були зайняті. (Йосип, Марія йдуть вулицею Віфлеєму, стукають у зачинені двері). Марії зі старим Йосипом довелося зупинитися на ніч у печері, до якої пастухи заганяли худобу.

2 Ведуча: Цієї ночі в Марії народилося Немовля - Син Божий. Вона поклала Його в ясла, куди звичайно клали їжу для худоби або маленьких ягнят. Пастухи першими дізналися про це, їм з'явився Ангел

Янгол: У Віфлеємі народився Спаситель. Ідіть до печери, і ви побачите Немовля.

Спів колядки «Слава в вишніх Богу»:

 

Ангели в небі Пісню співають,

Що Христос родився,

Нам возвіщають

Приспів.

Слава в вишніх Богу і на землі мир.

Пречиста Діва В яслах положила Божого Сина,

Сіном притрусила.

Приспів.

І ми, люди вірні, Христа величаймо,

Ангельськую пісню Йому ми співаймо.  Приспів.

Пастухи:

Друзі, йдімо, подивімось,

Подаруємо ягнятко.

Гарно-чемно поклонімось,

Хай росте Христос-дитятко.

(У вертепі: Йосип, Марія, пастухи).

Пастухи:

Подивіться, що за диво,

Все, як Ангели сказали:

В яслах бавиться дитина,

Тягне рученьки до Мами.

 

Входять царі співаючи колядку;

Ой високо над полями зірка засіяла.

Пливла, пливла небесами, над вертепом стала. (Двічі)

Діва Сина породила, в ясла положила,

Сіно Йому постелила, пеленою сповила. (Двічі)

Прилетіли до вертепу ангели крилаті,

Вони славу заспівали Божому Дитяті. (Двічі)

І ми з вами, добрі люди, вклін Дитяті даймо,

Славу вічну Христу-Богу щиро заспіваймо! (Двічі)

І Цар:

Ми були в Єрусалимі, Ірода питали,

Як знайти Христа-Дитину

І вас розшукали.

Всі (2-й цар, 3-й цар, ангел):

Ми довго за зіркою

До вас сюди ішли,

Щоб Бога привітати

І дари принести.

Ладан, золото і миро

Все від серця і все щиро..

Царі вірні і сміливі,

Після поклоніння

Шляхом іншим йдіть додому,

Бо буде гоніння.

Буде Ірод-цар шукати,

Як Христа убити,

Бо за трон земний боїться,

Хоче вічно жити.

А сьогодні будем радо Вітати Марію,

Що зродила Сина-Бога, Нашого Месію!

 

Колядка "Небо і земля"

Небо і земля, небо і земля

Нині торжествують! Ангели й люди,

Ангели й люди Весело празнують!

Приспів:

Христос родився,

Бог воплотився,

Ангели співають,

Царі вітають

Поклін віддають,

Пастирів грають,

Чудо повідають,

Чудо, чудо повідають!

 

Во Віфлеємі, во Віфлеємі

Весела новина: Пречиста Діва,

Пречиста Діва Породила Сина.

Приспів.

I рожденному, і рожденному Богу поклін даймо,

Славу всевишніх, славу всевишніх

Йому заспіваймо!

Приспів.

(Діти виходять, залишаються ведучі)

1 ведуча: Вже понад тисячу років в Україні святкують Різдво. Це одне з найрадісніших свят. Люди радіють народженню Спасителя і своєю радістю діляться з іншими.

 

2 ведуча: На Різдво прийнято обов'язково провідувати хворих, старих або самотніх людей, приносити їм гостинці, ділитися святковим настроєм. І всі радіють, коли привітати з Різдвом Христовим приходять дітлахи (ведучі кланяються і виходять).

 

 

Урок 16. Свято у нашому домі

Варіант уроку

Мета: ознайомити учнів з найважливішими християнськими святами; наголосити на важливості проведення родинних свят, їх меті та змісту; розкрити характер будь-якого свята як можливість прояву турботи, гостинності, щедрості; формувати навички в організації дозвілля, у виготовленні святкових подарунків; повторити правила поведінки в гостях, зустрічі гостей.

Обладнання: картинки з подарунками; музичний супровід.

Хід уроку

1. Читання учителем вірша Н. Кібець "Зима навкруг порошиться ..."

- От і настав Новий рік. Скільки радісних і щасливих днів він подарував дітям! Люди відпочивають, вітають одне одного. Свята дають можливість зустрітися з родичами та друзями, провідати дідуся та бабусю, цікаво провести час.

- А як ви, діти, провели святкові дні? Як святкували Новий рік та Різдво у вашій родині?

(Діти розповідають підготовлену розповідь "Мої зимові канікули").

- А ось послухайте, якими були святкові дні у Оленки.

(Читання тексту підручника учителем)

2. Діти, які свята, крім зимових, ви ще знаєте? (Відповіді дітей).

Є свята, що святкують заради людей: день народження, День Матері, родинні свята.

- Які свята люблять у вашій родині?

Але є особливі свята - заради Бога. Це - Різдво, Воскресіння Христове, Великдень та інше. У ці дні ходять до церкви, виявляють милосердя, творять добро людям.

Всі свята дають людині можливість проявити свої кращі якості душі: турботливість, гостинність, щедрість, вдячність.

3. "Щоб свято справді було радісним, треба багато докласти зусиль: і руками попрацювати, і душу вкласти" - так сказала Оленці мама.

- Розкажіть, а що зробив кожен із членів вашої родини, зокрема, ви, щоб свята були гарними?

(Відповіді дітей)

- А чи любите ви зустрічати гостей? Давайте послухаємо українську народну пісню "Зеленеє жито, зелене..."

- А як же треба підготуватися до зустрічі гостей?

- Що слід зробити, щоб всім гостям було у вас затишно і цікаво?

(Відповіді дітей: прибрати в кімнаті, приготувати смачні страви, запропонувати цікаві ігри, конкурси та інше).

- А про що треба подбати, якщо вас запросили в гості?

- Які подарунки найбільше цінуються?

(Виготовлені власноруч, бо вони зберігають тепло ваших рук і сяйво ваших сердець).

- Виконайте завдання. Допоможіть Оленці підібрати подарунок. Що подарувати брату, бабусі, подрузі?. (На дошці учитель вішає малюнки: трактор, кошеня, букет квітів, вишита серветка, лялька, книга, картина тощо). Ідучи в гості, треба також підготувати святкове привітання. Зразком для вас будуть запропоновані побажання в зошиті, завдання в зошиті.

- Впишіть в рядочок побажання.

- Відновіть вірш (підказка у підручнику).

- Збираючись в гості, треба пам'ятати і про гарну поведінку.

- Які ж правила треба пам'ятати? (Відповіді дітей)

4. Пам'ятайте, діти, свято тоді буває справжнім, коли ви ділитеся добрим словом і добрим вчинком, дбаєте і турбуєтесь один про одного. Найкраще, коли роблять приємне не тобі, а коли ти робиш радісне та хороше іншим людям.

- На завершення -  слухання пісні Д. Бортнянського "Многая літа..."

5. Завдання. На наступний урок підготувати і принести до класу цікаві ігри,

конкурси, які можна запропонувати провести на родинному святі.

 

 

Варіант уроку

Кожен народ має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть.

Народні звичаї - це ті прикмети, за якими розпізнається народ не тільки в сучасному, а й в історичному минулому. Звичаї, а також мова -  це те, що об'єднує окремих людей в один народ, в одну націю.

Ще давньоукраїнські традиції ввійшли у наші звичаї, і тепер ми собі не уявляємо Різдва без куті, Великодня - без писанки, Святої Трійці - без квітчання.

Свято Покрови - 14 жовтня.

Вперше почали святкувати в Греції.

В Україні також святкують День Матері Божої. Особливо шанованим цей день був у запорізьких козаків. До Покрови всі польові роботи мали бути закінчені.

У багатьох церквах є чудотворні ікони Пречистої Діви Марії: в Почаєві, Гошеві, Зарваниці та ін. В усіх церквах люди моляться і просять Матір Божу, щоб вона взяла наш народ і рідний край під свій Святий Покров. Помоліться і ви до Святої Богородиці, і вашу молитву буде прийнято.

День Архангела Михаїла - 21 листопада.

Головна мета свята - звеличати і прославляти святого Архангела. В обороні Божої слави він став провідником добрих ангелів проти самого Люцифера. Архангел Михайло здавна вважається покровителем міста Києва. Зображення святого - у червоному плащі з вогняним мечем - прикрашало старовинний київський герб. Михайлівський Золотоверхий собор тривалий час був символом столиці Київської Русі.

Свято Миколая - 19 грудня.

Свято Миколая відзначали урочисто. Вважалось, що цей святий є захисником усіх бідних та знедолених. Найбільше його вшановували діти, для яких він був почесним охоронцем.

Конкурс-гра до свята Миколая "Деревце доброти та милосердя".

Намалюй деревце - стовбур і гілочки. Якщо зробиш якусь добру справу, малюй на ньому листочок, якщо проявиш милосердя - квіточку. Спостерігай, за який час воно зазеленіє, зацвіте. Намагайся вдосконалювати себе, щоб твоє деревце зазеленіло, цвіло і давало добрі плоди.

Різдво - найдавніше наше свято.

Різдво починається Свят-вечором. Це вечір останнього дня перед Різдвом. На Свят-вечір має бути на столі дванадцять страв, бо в Христа було 12 учнів-апостолів. Різдвяні свята тягнуться аж до Водохреща.

Новий рік, а ще він зветься святом святого Василя. Василь приходив не сам, а з дівчинкою Меланкою. Всі рядились в чудернацький одяг. Разом вони вели танок, співали, засівали.

Водохреще (Йордан) - найщедріше свято.  Колядники цілий день щедрували. А наступного дня, зранку, люди йшли до річки або до ставка. Там вони вирізали великого хреста з льоду. Приходив священик і освячував воду. Люди набирали водиці у глечики й берегли її цілий рік, ласкаво називаючи водичкою-йорданичкою, бо це була жива вода, яка приносила здоров'я і красу.

Свято Стрітення - 15 лютого. У цей день колись в церквах України святили воду разом зі свічками. Посвячені на Стрітення свічки звалися "громовицями", бо їх запалювали і ставили перед іконами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від блискавки.

Вербна неділя. За тиждень перед Великоднем святкували Вербну неділю. У церквах святили вербові гілочки, які дуже шанують, закладають у ікони. Батьки "били" своїх дітей вербовими гілочками, щоб вони були слухняними, чемними і здоровими. Як вперше виганяють худобу на пасовисько, то обов'язково б'ють свяченою вербою, "щоб нечисть не чіплялась до тварин".

Великдень. Христос воскрес!

Найзначніше Християнське свято на честь воскресіння Ісуса Христа. Від понеділка до п'ятниці Страсного тижня кожен день пов'язаний з певними подіями останніх днів Христа Спасителя. Великоднє свято дуже яскраве і багате своїми обрядовими атрибутами, особливо писанками, крашанками, які вважались символом життя. Хто посварився, то на Великдень обов'язково мириться.

Благовіщення. Ангел сповіщає Діві Марії благу вість: "Святий Дух зійде на тебе і ти народиш Сина Божого". Це свято пов'язане з прильотом лелек, що починали вити гнізда, з початком польових робіт. До Благовіщення турбувати землю вважалось великим гріхом.

День Святого Юрія - 6 травня. Святий Юрій вважається покровителем хліборобства і скотарства в усіх християнських народів. У цей день святий Юрій відмикає землю і небо і «весна сходить на землю».

Свята Трійця - (Зелені свята). У суботу діти з дорослими дівчатами йдуть збирати пахучий чебрець, любисток, полин, татарське зілля, щоб посипати долівку і наповнити оселю приємним запахом. У Зелені свята вшановують пам'ять померлих, полеглих за кращу долю України.

Маковея - 14 серпня. У церкві святять мак і воду. У цей день готували паляницю з маком. Хворі купалися в річці, бо вода вважалася цілющою. Свято називають ще "Першого Спаса" або "Спаса на воді".

Спаса - 19 серпня.

Це свято належить до дванадцяти найбільших церковних свят і припадає на ту пору, коли достигають плоди. І від давніх-давен цього дня люди просять у Спаса благословення плодів своєї праці.

Господині прибирають кошики плодами саду і городу, готують пишні букети квітів і поспішають до церкви, щоб освятити все, що дала матінка-природа.

У якому?

Скільки місяців у році?

Ну, хто знає? - Говори!

Який із них веселіший

для малої дітвори?

У якому тепле сонце

розтоплює весь сніжок?

У якому перші квіти

кличуть діток у садок?

У якому сніжки, санки,

баба з снігу, крики, сміх?

У якому - завірюха

і мороз щипає всіх?

У якому вишні, сливи

червоніють на гілках?

У якому спіють груші,

повно яблук у садках?

У якому дощик сіє,

жовкне листя і летить?

У якому "Нова радість"

в кожній хаті гомонить?       Катерина Перелісна